Шаян — карпатська благодать

1

Шаян – чи не найблагодатніше місце закарпатської України. В перекладі з грецької саме так –«благодать». А ще цей край має свою магічну силу, яка заворожує кожного, хто ступив на цю землю. Як по іншому пояснити, чому, побувавши тут одного разу ненароком, стаєш навічно закоханим у ці гори, полонини, людей, і чекаєш з нетерпінням наступного візиту до казкового краю.

Де знаходиться? В сотні кілометрів від Мукачево, в 20 км. від Хуста, на кордоні з Румунією.

Як доїхати? Беремо квиток на потяг Київ-Ужгород до станції «Мукачево», і через 14 годин нас зустрічає привітне закарпатське місто. До речі, коли вже їдемо в зворотному напрямку, то за вікном потяга – такі краєвиди, що від вікон неможливо відірватися аж до темряви. А поки що на вокзалі нас зустрічають таксисти. Самі привітні та послужливі таксисти – у Закарпатті. Кажу точно! Допомогти зняти речі з вагону, донести до авто, по дорозі до місця провести першу екскурсію — то є нормою, та входить в обов’язкову програму доставки туриста. За півтори години дороги до Шаян знаємо де краще поселитись, де краще вино, де бринза, як проїхати на озеро, чому місцеві жителі не мають звички замикати будинки та багато інших корисних та цікавих речей.

Чому саме Шаян? Звичайно в першу чергу це – мінеральна вода. Маючи склад , який нагадує склад знаменитої «Боржомі», лікує цілу низку захворювань. Саме цілюща Шаянська вода є основою лікувальних процедур у місцевих санаторіях. Їх тут два відомчі та цілий ряд приватних. Приваблює приїжджих також термальне джерело в сусідньому селі. Виходячи на поверхню з температурою 36-38 градусів, це джерело наповнене лікувальними солями та мінералами по складу Мертвого моря. Згадка про цю місцевість у масовому вжитку з’явилася порівняно недавно по тій причині, що місцевість прикордонна. Проїзд для немісцевого населення за часів Радянського Союзу був лише по перепустках.

Де зупинитись? Перебуваючи в Шаяні декілька разів довелось проживати як у відомчому санаторії МВС, так і у приватному секторі. Вибір – на різний смак, уподобання та гаманець . Ціни від 150 до 1000 грн\доба. До речі, саме дешеве помешкання – це окрема кімната у будинку з усіма зручностями.

Місцеве населення. В Закарпатті чудовим якимось чином переплелись національності, мови, релігійні уподобання. В одній родині можуть переплітатись українці , угорці, росіяни, католики та православні. У великих селах, як правило, є церква православна та католицька. І ніякої ворожнечі чия правильніша. Взагалі карпатський люд уміло поєднує повсякденні найостанніші досягнення прогресу з патріархальними традиціями та укладом життя , найщиріші відносини до всіх народів з національною гордістю та гідністю.

Що цікавого? Звичайно місцеві неповторні краєвиди . Навкруги, який би ви не вибрали маршрут – до озера, в гору, просто по селу – так і тягнуться руки до фотоапарату чи камери – бажання зафіксувати все навкруги. А якщо місцевих сюрпризів вже достатньо – то будь ласка – екскурсійні бюро покажуть вам інші цікавинки, як наприклад: оленяча ферма, ферма бурих ведмедів, фабрика капелюшків, географічний центр Європи, Мукачівський замок та інші.

2

Повірте – не пошкодуєте.

Микола Дацюк, Херсон

Больше новостей