Програма медичних гарантій – 2021: умови для первинної допомоги

Нещодавно НСЗУ оголосила про укладення договорів медобслуговування на 2-4 квартал 2021р. Розглянемо вимоги до пакету первинної допомоги.

В умовах закупівлі визначається, що медпослуги можуть надаватися амбулаторно або за місцем перебування за рішенням лікаря. Також можливе використання засобів телекомунікації.

За яких підстав надаються послуги:

 • Якщо є декларація про вибір лікаря первинної медичної допомоги (ПМД);
 • У разі самозвернення пацієнта за допомогою в лікуванні COVID-19;
 • Невідкладний стан (послуги надаються також у випадку відсутності декларації).

Вимоги до організації, яка надає послуги

 1. ПМД має надаватись безперервно протягом життя людини, повинні враховуватися проблеми зі здоров’ям та формуватися шляхи взаємодії з іншими структурами медичної сфери.
 2. У разі необхідності лабораторної діагностики, яка включена в цей пакет медпослуг, забiр матеріалу організується в місці проведення ПМД і транспортується у відповідний лабораторний центр (у випадку, якщо заклад не має власної лабораторії).
 3. Налаштування «Гарячої лінії» для надання відповідей на найбільш поширені запитання пацієнтів та взаємодія із закладами спеціалізованої та високоспеціалізованої меддопомоги.
 4. З метою збереження здоров’я населення мають проводитись спільні заходи з надавачами соціальних послуг, благодійними організаціями та ін.
 5. Забезпечення ефективності та своєчасності медичної допомоги. Наприклад, коли лікар йде в декретну відпустку або знаходиться у тривалому відрядженні, керівник медзакладу повинен призначити лікаря на тимчасову заміну.
 6. Налагодження внутрішньої системи контролю за якістю та безпекою меддіяльності, ведення облікової документації та передача інформації у відповідні правоохоронні підрозділи у разі виявлення ознак насильства.

Інші вимоги для ПМД

 1. Надавати медпослуги має лікар (сімейний, педіатр, терапевт), який фактично зареєстрований у цьому медзакладі.
 2. Для надання послуг встановлений перелік необхідного обладнання, що має бути у лікаря на місці проведення ПМД. Це електрокардіограф, глюкометр, пульсоксиметр, мішок ручної вентиляції легень та ін.
 3. Медзаклад повинен мати ліцензію на медичну практику за спеціальністю «загальна практика».
 4. Інформацію потрібно подавати в Електронну систему відповідно до міжнародної класифікації ІСРС-2-Е.
 5. Заклад має суворо дотримуватись вимог щодо здійснення інфекційного контролю та мати власну систему управління і контролю якістю медичної допомоги

Держава чітко регулює процес ПМД як з боку медорганізації, так і з боку пацієнта. Всі умови та послуги можна детально розглянути, звернувшись до наказу МОЗ України від 19 березня 2018 р. № 504. Також можна звернутись до медичного юриста, який швидко надасть відповіді на питання, які турбують, без необхідності витрачати час на вивчення законодавства. Тож, перейдемо до інформації, що саме отримує людина в разі звернення за первинною меддопомогою.

Медичні послуги, які отримує пацієнт за договором

Перелік послуг, що отримує пацієнт в рамках ПМД доволі широкий та визначається Програмою надання медичних гарантій, яка щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України. Умовно можно виділити як основні наступні види медичних послуг:

 • Нагляд за станом здоров’я у динаміці з використанням відповідних методів обстеження;
 • Діагностика і лікування поширених станів.
 • Обстеження, лікування та динамічне спостереження за перебігом хронічних захворювань пацієнтів;
 • Базова лабораторна та інструментальна діагностика;
 • Проведення вакцинації згідно з календарем профілактичних щеплень;
 • Проведення тестування у разі підозри на COVID-19 та лікування хвороби не залежно від наявності декларації;
 • Організація заходів з профілактики та виявлення соціально-небезпечних хвороб;
 • Медичне спостереження за вагітністю та динамікою розвитку здорової дитини;
 • Призначення медичних засобів лікування;
 • Оформлення довідок, направлень та інших документів.

Всі особливості медпослуг, що стосуються первинної допомоги, зазначені в Порядку надання ПМД і мають чітке обгрунтування. Вся система спрямована на полегшення взаємодії між пацієнтом та лікарем, а також на збільшення ефективності лікування захворювань населення.

Больше новостей