Хто гальмує встановлення “автономного опалення”?

otoplenie1Бажання городян відмовитися від централізованого опалення з огляду на його вартість, а часом й якість, цілком зрозуміле. В процесі отримання необхідних дозволів, довідок, планів, проектів, висновків та іншого роду документів вам доведеться мати справу з добрим десятком державних підприємств, установ і організацій. Тільки ось дозвіл отримати, скоріш за все, так і не вийде. Виконавчий комітет своїми відмовами виступає проти відключення власників квартир від централізованого опалення. Більш того, унікальна «спрощуюча» послуга отримання документів, на тлі новин про затримання на хабарі співробітника КП “Каховтеплокомуненерго”, скоріш за все, теж певний час буде недоступною для каховчан.

1 грудня під час засідання Громадської ради знов піднімалося питання про необхідність поновлення надання дозволів громадянам, які мають бажання від’єднатися від системи централізованого опалення по закінченні поточного сезону.

На думку члена Громадської ради та голови Ради підприємців міста Сергія Яковенка, технічні умови не можуть впливати на можливість власника розпоряджатися своїм майном. Тому всі розмови про неможливість надання дозволів через те, що не існує певних технічних документів та ймовірність виникнення проблем у централізованій системі  — безпідставні.

— Я, як практикуючий юрист, розумію, що такої проблеми немає, її штучно створюють місцеві представники влади, які намагаються мотивувати свій можливий інтерес. Належні дозволи виконкому так само брати не обов’язково, так як власник не зобов’язаний узгоджувати з ними дії, які мають відношення до його майна, а лише з відповідними технічними службами, щоб уникнути порушення прав інших власників.

22 грудня 2015 року Каховський суд розглядав позов каховчанина, якому виконком відмовив у відключенні від централізованого опалення  (№ 658/3838/15). Відмовивши позивачу у задоволенні його заяви про надання дозволу на встановлення автономного опалення, комісія порушила конституційні права позивача щодо вільного користування своїм майном. Керуючись статтями Конституції України та на підставі статей Цивільного кодексу України, КАС України, дії виконавчого комітету Каховської міської ради визнані протиправними, — повідомив присутнім Сергій Яковенко.
Тим не менш, вищезгадане рішення було відмінено 21 квітня Одеським апеляційним адміністративним судом.

Який вирішив, що основна проблема, яка існує, не в тому, що виконком «не хоче», а в тому, що згідно з постановами Кабміну та правилами Міністерства ЖКГ, що встановлють порядок відключення від опалення, чинним законодавством не передбачено можливості відключення окремих частин будинку.

Але варто не забувати основне, що закону, який би забороняв громадянину в користуванні майном немає, а посадовці відповідно до ст.19 Конституції мають керуватися у діях саме законами, а не наказами, тим паче, коли   мова йде про права громадян. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України). Усі суб’єкти права власності рівні перед законом і держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів прав власності (ст. 13 Конституції України). Власник користується своїм майном на власний розсуд (ст. 41 Конституції України, ст. 319 ЦК України). Жодним законом України не встановлено заборони щодо відмови споживачам від користування послугами комунального теплопостачання. Конституційні права і свободи людини й громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (ст. 64 Конституції України).

Тобто, жодні постанови органів центральної виконавчої влади, відомчі накази і інструкції не можуть обмежувати права і свободи громадян. Встановлення автономного опалення власником квартири не порушує права та інтереси інших громадян чи інтереси суспільства (ст. 41 Конституції України; ст. 319 ЦК України). В ст. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відмовляючи власникам квартир у задоволенні заяв про надання дозволів на встановлення автономного опалення, виконком Каховської міської ради порушує їхні конституційні права щодо вільного користування своїм майном.
З одного боку, ми маємо купу наказів міністерств, які обмежують права власників, а  з іншого —  порушення цими наказами Конституції, яка є основним законом.

Зрозуміло, що вирішення цієї колізії не входить в компетенцію місцевої влади, але хоча б спростити шлях для громадян цілком можливо. Так дійсно місту необхідно поновити схему теплопостачання, розрахувати потужності газових мереж кожного будинку. Це технічна сторона проблеми. Але, знову таки, питання не до людей, а до депутатів, які не можуть ухвалити виділення коштів на їх розробку і в певній мірі тим самим опосередковано порушують їхні конституційні права.

Саме тому Громадська рада вирішила надіслати листа до міського голови та депутатського корпусу з метою спонукати їх до більш активних дій в плані забезпечення переходу населення на автономне опалення та створення необхідної технічної та документальної бази для цього (розробку схеми прорахунку гідравлічних систем і т. д.).

Сергій МАКОГОН

Больше новостей