Екологічна ситуація на Каховському водосховищі під загрозою

DSC_9294-945x366«Тихе мисливство» — одне з найдавніших видів занять роду людського. З покоління у покоління передавалися секрети лову риби, від батька до сина переходили у спадщину знання, як прогодувати себе і свою сім’ю цим доступним за всіх часів полюванням. Земля-матінка щедро дарувала людям свої водні багатства – моря, ріки, річечки та озера завжди були повні на здобич. Так було завжди…

До цього звикли. Звикли і почали нещадно зловживати тим, що дарувала природа. І ось вже екологи б’ють на сполох – безпека нашого життя на планеті Земля під загрозою. І виною всьому — діяльність людини, її активне втручання в хід природних процесів, яке дедалі прискорює темпи виснаження надр. В останні кілька років людство почало усвідомлювати величезну кількість проблем, пов’язаних з нашим впливом на навколишнє середовище. Їх можна перелічувати безкінечно: це забруднення повітря, води та грунтів пестицидами, радіоактивні відходи, проблема утилізації відходів, зменшення чисельності живих організмів, демографічна криза, вирубка лісів, шум, нераціональне використання природних ресурсів, хімічне та біологічне забруднення тощо.

Перші кроки у створенні механізмів захисту від екологічних загроз на рівні міжнародного співробітництва вже зроблено. Під егідою ООН здійснено ряд заходів, серед яких на Конференції ООН з проблем довкілля та розвитку в Ріо-де-Жанейро в 1992 році була затверджена декларація „Порядок денний на ХХІ століття”; на Конференції сторін Рамкової конвенції ООН у Кіото в 1997 році прийнято Кіотський протокол, який встановлює зобов’язання розвинутих промислових країн стосовно обмеження рівнів викидів «парникових» газів з метою уникнення небезпечного порушення кліматичної системи; результатом саміту в Йоганнесбурзі у 2002 році стала „Декларація зі сталого розвитку”.

У ній визначено ключові завдання посилення основ сталого розвитку, його економічної, соціальної та екологічної складових. Один із шляхів подолання глобальних проблем екологічної безпеки — необхідність зміни моделі споживання і виробництва, забезпечення охорони і раціонального використання природної ресурсної бази.

Україна, розуміючи важливість і необхідність захисту навколишнього середовища та природних багатств, теж долучилася до світової спільноти. Основні напрямки державної політики України в галузі охорони навколишнього природного середовища, природних ресурсів і в гарантуванні екологічної безпеки відображені у низці нормативно-правових документів, які регулюють природоохоронну політику держави.

Розроблений в 2008 році проект Стратегії національної екологічної політики на період до 2020 року ґрунтується на комплексі управлінських, економічних, соціальних, природоохоронних заходів.
В 2013 році вступив в силу Закон України «Про аквакультуру», що привніс не тільки істотні зміни у діяльність суб’єктів господарювання у галузі рибного господарства, але й торкнувся пересічних громадян. Революційними можна назвати запроваджені Законом зміни, які визначають новий порядок надання в оренду водних об’єктів та земельних ділянок під ними.

В Законі приділяється багато уваги деталізованому регулюванню правил роботи «рибників», підвищенню їх ефективності, а також проблемам охорони та відтворення водної сільськогосподарської рибної фауни.
Саме поняття «аквакультури» включає в себе сільськогосподарську діяльність з товарного риборозведення, штучного риборозведення (відтворення водних біоресурсів) та рекреаційну діяльність (надання рекреаційних послуг).

На сьогодні зростання обсягів випуску рибницької продукції, більш повне забезпечення населення України цінними продуктами харчування власного виробництва, а переробних галузей економіки – сировиною, створення нових робочих місць, збільшення надходжень до державного бюджету і, в цілому, сприяння забезпеченню продовольчої безпеки держави цілком можливе. І це з успіхом підтверджує приватний підприємець Філіпов Сергій Андрійович, який займається веденням рибного господарства на відокремленій ділянці Василівської затоки.

Приватний підприємець Філіпов С.А., чітко дотримуючись режиму рибогосподарської експлуатації, погодженого державним агентством рибного господарства України від 10.04.2015 року та Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області від 23.03.2015 року, здійснює зариблення, охорону водних живих ресурсів, догляд за санітарним станом прибережної зони водного об’єкту, організовує проведення спортивного та любительського рибальства.

Протягом 2013-2014 років відбулося зариблення водоймища дволітками товстолобика (80 кг), коропа (280 кг), білого амура (120 кг), також планується здійснити зариблення на період 2015-2016 років. У порівнянні з попередніми роками у відокремленій ділянці Василівської затоки відбулося покращання якісного складу молоді риб, що означилося у збільшенні питомої ваги цінних представників промислової іхтіофауни, зокрема коропа. Саме це є свідченням відповідної ефективності ведення рибного господарства на вказаній водоймі.

Але, як і по всій Україні, Каховське водосховище має велику проблему – браконьєрство. У більшості своїй населення займається любительським та спортивним ловом риби, яке має свої правила і не становить загрози водним ресурсам Дніпра. Та найбільш спритні «мисливці» поставили лов риби на широку ногу, збираючи «врожаї» сітками та знищуючи копітку працю робітників підприємства. Товстолобику, білому амуру, сазанці, плітці, карасю, краснопірці, окуню  потрібен час, щоб заполонити дніпровські води: запустити малька це ще пів справи. Відомо, що найбільший приріст м’яса і накопичення жиру в тілі риби відбувається після першого, а іноді й другого нересту. Тому для раціонального використання рибних ресурсів та отримання повноцінної рибної продукції мінімальні розміри риби мають пов’язуватись з періодом найбільшого приросту маси. Це сприятиме накопиченню у водоймах потужних стад плідників, що забезпечить повноцінне природне відтворення найцінніших видів рибного населення внутрішніх водойм Дніпра.

Незаконний лов сітками зводить нанівець всю рибогосподарську діяльність, і, врешті-решт, може призвести до безриб’я.
На жаль, правоохоронні органи і судова система в Україні поблажливо ставляться до таких правопорушників, навіть якщо останніх вдається упіймати „на гарячому”, що саме по собі є дуже непростим завданням. Слід застосовувати більш жорстку міру покарання до крадіїв риби, широко інформуючи громадськість про притягнення до кримінальної відповідальності цих осіб, наполегливо виховувати у населення повагу до приватної власності. Треба, щоб населення почало розуміти, що для відтворення та охорони іхтіорізноманіття внутрішніх водойм, треба виховувати в собі ідеологію ощадливого любительсько-рекреаційного рибальства, відмовитись від сіткового промислу, який порушує продуктивні властивості рибних популяцій, усвідомити, що вилов риби, мінімальні розміри якої забезпечують повторний нерест плідників та максимальне зростання їхньої маси, не припустимий.

Той, хто розуміє, що Земля — спільний наш дім, цінує її багатства та ентузіазм і енергію, яку вкладають підприємці-орендарі водних ресурсів, ніколи не порушить особливу ауру єднання природи і людини. На фотопідбірці — чудові краєвиди Василівської балки та рибалки, які їдуть до ПП «Філіпов» з Мелітополя, Запоріжжя, Нової Каховки та інших міст України. Чим ця місцевість прийшлася їм до вподоби, вони із задоволенням розповідали самі: «Чудово ловиться риба, нема потреби турбуватися, що наші вудочки зачепляться за водорості, бо їх тут просто немає, дно річки чисте і доглянуте», «Їдемо на декілька днів всією сім’єю. Узбережжя прибране, місця стоянки заздалегідь підготовлені для того, щоб ми відчували себе і на природі, і у затишку», «Дуже багато риби, яка  ловиться тільки у цій місцині, завдяки Сергію Філіпову та людям, що займаються її розведенням. Був минулого року, цього року приїхав з друзями. Наступного завітаємо до Василівської балки ще».

Природні багатства водних надр потребують нашого бережливого ставлення. Чим бережливіше ми ставимося до неї, тим більше вона нам віддячить своєю щедрістю. Пам’ятаймо про це.

Джерело

Больше новостей